LKS Szarotka Uherce - strona oficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Wyszukiwarka

90minut.pl

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 134, wczoraj: 120
ogółem: 1 522 469

statystyki szczegółowe

Historia

"Z górskim kwiatem w herbie"
 
Z dziejami Ludowego Klubu Sportowego "Szarotka" Uherce nierozłącznie łączy się powojenna historia naszej bieszczadzkiej miejscowości. Sport, w dawnych latach jeszcze bardziej niż obecnie, odgrywał wielką rolę integracyjną lokalnej społeczności. A klub zasłynął nie tylko z nazwy nawiązującej do górskiej roślinności.

W Szarotce grali potomkowie politycznych uchodźców - Grecy, Macedończycy i Serb. Możemy się też pochwalić wychowankiem - Rafałem Niżnikiem, grającym między innymi w Broendby Kopenhaga, BK Frem, ŁKS Łódź, Górniku Zabrze a obecnie gra w Górniku Łęczna. W 1998 roku zdobył mistrzostwo Polski. Jest także mistrzem Danii z 2002 roku i zdobywcą pucharu Danii z 2003 roku.

O założeniu Ludowego Zespołu Sportowego w Uhercach przesądził dekret z 5 stycznia 1946 roku Prezydium Krajowej Rady Narodowej dotyczących powołania urzędów oraz rad wychowania i przysposobienia obronnego. Założycielami LZS byli: Stefania Sawińska, Aleksander Mielniczek, Jarosław Nanaszko i Marian Czerniga. Urząd Gminy, który po II wojnie światowej miał swoją siedzibę w Uhercach, na polecenie rządu wydzielił teren pod boisko sportowe.

Początki LKS trudno odtworzyć, bo zachowało się niewiele dokumentów czy pamiątek z pionierskich lat, a jeżeli już coś przetrwało, to raczej w szczątkowej formie. Pamięć ludzka jest zawodna, a wiele osób już nie żyje. Co ciekawe, założony w 1946 roku LZS u Uhercach, nie miał jak większość zespołów sekcji piłki nożnej.Zaczęliśmy od podnoszenia ciężarów, kolarstwa, lekkoatletyki, biegów narciarskich i tenisa stołowego. Rowery i narty do biegania otrzymaliśmy od Rady Powiatowej LZS w Lesku.

Grek Kostas Diamandakis

W klubie nie można było się opędzić od chętnych, których było więcej niż sprzętu. Obecna nazwa klubu pojawiła się na początku lat pięćdziesiątych minionego wieku. Dlaczego  Szarotka? Zachowały się dwie wersje:

- Prezes honorowy klubu Stanisław Wojtaszek słyszał, że była symbolicznym gestem za pomoc od Podhala Nowy Targ. Natomiast nieżyjąca już Stefania Sawińska, zarazem narciarka i lekkoatletka, przed kilkoma laty wyznała Jarosławowi Krajewskiemu powody nazwy LKS Szarotka:

- "Marzyło mi się kiedyś wyjechać na narty w Alpy, a że to tylko marzenie bylo trudno zrealizować, pozostało mi tylko popatrzeć na piękny alpejski kwiat szarotki i tak nazwać mój ukochany klub".

Nie wiadomo natomiast, co przesądziło o barwach klubu: niebiesko-białych. Trudno sobie wyobrazić wiejski klub bez piłki nożnej. W Uhercach drużyna piłkarska też powstała, a przyczyniło się do tego w dużym stopniu stacjonujące w pobliskiej Olszanicy wojsko. Zebrana naprędce ferajna z Uherzec pierwszy mecz rozegrała z żołnierzami jednostki Wojska Polskiego. - nikt już nie pamięta wyniku, ale spotkanie musiało zakończyć się pomyślnie, bo zaraz ogłoszono drużynę LZS Szarotka Uherce do oficjalnych rozgrywek piłkarskich - przypuszcza Jarosław Krajewski.

Wojsko ofiarowało zielone koszulki, które długo służyły drużynie Szarotki. A wyjazdy na mecze miały swój klimat i oprawę. Dziś to brzmi egzotycznie, ale w 1954 roku zawodnikom na mecz do Tarnawy podstawiono traktor z wozem. Bywało też, że jeździli na mecze zaprzęgami konnymi do Czarnej czy Baligrodu. Dopiero w późniejszych latach autobus był luksusem. Pod koniec lat 50. minionego wieku mecze były rozgrywane na nowym i obecnym stadionie. - Wtedy boisko nie było zbyt wielkie. Wokół obsadzone grabami, które rosły blisko linii. bywało, że zawodnicy wpadali w dzrewa, na których siedzieli kibice - wspomina Mirosław Turkawski.

Zainteresowanie meczami było ogromne. ponad tysiąc ludzi przyszło obejrzeć w akcji piłkarzy Karpat Krosno, z którymi Szarotka w meczu Pucharu Polski przegrała 1:4. Szarotka wzbudzała zainteresowanie także z innego powodu. Bywało tak, że w wyjściowej jedenastce było aż dziesięciu cudzoziemców - Greków, Macedończyków i Serbów. Kapitanem zespołu był Polak - Mirosław Turkawski. Największą sławę zdobył Grek Kostas Diamandakis - jego wyczyny z piłka urosły do legendy, natomiast Serb Menio Binkowski, poza znakomitym przeglądem sytuacji na boisku, był - ze względu na bardzo mocny strzał - postrachem bramkarzy. Cudzoziemcy wywodzili się z osiadłych w Bieszczadach Greków, którym ówczesne władze polskie dały schronienie po wojnie domowej. - W piłke nauczyli się grać w Grecji, a części z nich na Węgrzech, gdzie wcześniej przebywali, a nie w Krościenku koło Ustrzyk. wszyscy wcześniej grali w piłkę - wspomina Mirosław Turkawski.

W tamtych latach w Szarotce grali m.in. Marian Czerniga, Jan Dańczyk, Adam Smoliński, Zdzisław Smoliński, Roman Dzik, Zygmunt Dzik oraz bracia Augustyn, Marian i Zygmunt Pałaszowie. W późniejszych latach trzon Szarotki tworzyli; Tadeusz Pałysz, Stanisław Dubel, Władysław Dubel, Edward Tobolewski, Adam Klucznik, Edward Nanaszko, Zbigniewem Sterzel oraz bramkarz Tadeusz Mielniczek.

Szarotka Uherce

Najstarsze zachowane w klubie zdj. piłkarzy Szarotki.
Stoją od lewej: Nanaszko Edward, Sterzel Zbigniew, Pałysz Tadeusz, Dubel Władysław, Tobolewski Edward,
Gruszecki Stefan, Kostas Diamandakis, Mielniczek Tadeusz, Turkawski Mirosław. W przysiadzie Jan Dańczyk.

Na przełomie lat 50 i 60 bramkarzem był Wojciech Dolacinski. Koniec lat 70. to całkowity marazm. Piłkarze grali w klasie C bez znaczących sukcesów. Klub zawieszał działalność. Reaktywował Szarotkę miejscowy nauczyciel wychowania fizycznego, p. Głaba. Założył drużynę trampkarzy. Duże zasługi w reaktywowaniu drużyn młodzieżowych mieli również Ryszard Bodio i Edward Gocał. Dopiero postawienie na młodzież i pojawienie się w klubie trenera Andrzeja Fala zaczęło przynosić efekt. W 1989 roku drużyna zajęła trzecie miejsce w Polsce w rozgrywkach "Piłkarska kadra czeka". Zespół seniorów zaczął odnosić równiez sukcesy i w 1993 roku awansował - po wygraniu barażu na stadionie w Rogach - z Orłem Bażanówka 1:0 do klasy okręgowej. Zwycięskiego gola zdobył Mariusz Nieznański. W V lidze Szarotka zadomowiła sie na 11 lat. W tym okresie wielkim sukcesem było pokonanie w meczu Pucharu Polski Stali Sanok 1:0 po golu zdobytym przez Rafała Niżnika. Drużyna spadła do klasy A w sezonie 2003/04, aby po dwóch sezonach na nowo powrócić do klasy okręgowej. Trzon drużyny grającej przez 11 lat w V lidze stanowili: Jan Homa, Grzegorz Wojtaszek, bracia Krzysztof, Piotr i Sebastian Sedzimirowie, Mariusz i Adam Nieznańscy, Janusz Niznik, Tomasz Pałysz, Wojciech Romanek, Artur Sadowski, Mariusz Zapała, Andrzej Daszkiewicz, Łukasz Klimek, Jan Emil Olejarczyk, Bogdan Kwaśnik, Artur Majer i Andrzej Mikulski.

Klub by nie istniał, gdyby nie oddani działacze: Ryszard Bodio, Stanisław Wojtaszek, stanisław Piwiński, Mirosław Turkawski, Jan Krakowski, Eugeniusz Urbaniak , Bogusław Lenard, Edward Miśko, Stanisław Misko, Henryk Malawski, Eugeniusz Nieznański, Jacek Sankowski, Jarosław Krajewski oraz rzecz jasna obecny prezes Franciszek Romanek.

Prezesi Szarotki w minionym 60-leciu: Stefania Sawińska, Edward Smoliński, Adam Smoliński,, Wojciech Sawiński, Mirosław Turkawski, Tadeusz Konieczko, Stanisław Piwiński,Krzysztof Latusek, Franciszek Romanek (obecnie).  

 

Historia Szarotki Uherce

Historia Szarotki Uherce

Historia Szarotki Uherce

Historia Szarotki Uherce

Historia Szarotki Uherce

Historia Szarotki Uherce

Historia Szarotki Uherce

Historia Szarotki Uherce

Historia Szarotki Uherce

Historia Szarotki Uherce

Historia Szarotki Uherce

Historia Szarotki Uherce

Historia Szarotki Uherce

 

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Ostatnie spotkanie

LKS II Pisarowce 0:0 Szarotka Uherce
2017-10-29, 12:00:00
     

Karnety

Statystyki drużyny

Dołącz do nas