Zakończenie kariery Rafała Niżnika

• autor: krajek, 2013-06-24 16:25

Rafał Niżnik - dziękujemy!!!

W dniu 22.06.2013 r. na stadionie Szarotki, w czasie obchodów Dni Gminy Olszanica, odbyło się pożegnanie - zakończenie kariery piłkarskiej Rafała Niżnika, najlepszego i najbardziej utytułowanego zawodnika w historii naszego klubu. Pochodzący z Uherzec Mineralnych pomocnik, w trakcie piłkarskiej przygody, oprócz miejscowej Szarotki, reprezentował barwy m.in. Igloopolu Dębica, Okocimskiego Brzesko, ŁKS-u Łódź, Górnika Zabrze, Górnika Łęczna, czy klubów duńskich Brondby IF, BK Frem. W ostatnim czasie nasz wychowanek grał w Motorze Lublin i w tym właśnie klubie przyszło mu zakończyć grę na zawodowym poziomie. Rafał Niżnik w polskiej ekstraklasie rozegrał 133 mecze, w których zdobył 18 goli. Swoją postawą walnie przyczynił się do zdobycia w sezonie 1997/1998 mistrzostwa Polski przez ŁKS Łódź. Jest także mistrzem Danii (2002 r.) w barwach Brondby IF.

Z okazji zakończenia kariery Rafała Niżnika na boisku w Uhercach rozegrano miniturniej pomiędzy zespołami miejscowej Szarotki, Motoru Lublin i drużyną złożoną z przyjaciół Rafała. Po naszej murawie biegali m.in. Przemysław Kaźmierczak (reprezentant Polski, Śląsk Wrocław), Daniel Dubicki (w przeszłości Mistrz Polski z Wisłą Kraków), zawodnicy Korony Kielce Tomasz Lisowski i Paweł Golański, Rafał Grzelak (Arka Gdynia, w przeszłości m.in. Pogoń Szczecin, Boavista Porto, Steaua Bukareszt), czy Sławomir Nazaruk (w czasie kariery zawodniczej piłkarz choćby Śląska Wrocław, czy Górnika Łęczna). Zawody sędziowała trójka sędziowska w składzie Mazur, Wróbel, Nanaszko (dwaj ostatni to początkujący sędziowie z Uherzec). Na meczu zadebiutowała także nowa flaga „Szarotka Uherce”. Turniej miał charakter wybitnie towarzyski i pokazowy, choć niektóre z przeprowadzonych akcji licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała na stojąco. Grano 2x15 min.

Oto wyniki rozegranych spotkań:
Szarotka Uherce- Motor Lublin 1:1,
Przyjaciele Rafała Niżnika- Szarotka Uherce 7:4,
Motor Lublin- Przyjaciele Rafała Niżnika 4:4.

Sam jubilat zdobył kilka bramek, w tym drużynie Szarotki, w której rozpoczynał piłkarską przygodę. Po turnieju miejscowe władze Gminy, wraz z prezesem Szarotki Franciszkiem Romankiem i przedstawicielem OZPN Krosno wręczyły naszemu zawodnikowi okazjonalne puchary i statuetki. Rafał, wyraźnie wzruszony, w przemówieniu podziękował za zorganizowanie imprezy, wymienił ludzi bez których jego kariera nie nabrałaby rozpędu, podziękował rodzinie, czy zmarłemu trenerowi Andrzejowi Falowi, przy okazji wspominając największy sukces jaki w młodych latach osiągnął z Uhercami, gdy w 1989 roku drużyna zajęła trzecie miejsce w Polsce w rozgrywkach "Piłkarska kadra czeka". O Rafale pamiętali także sympatycy ŁKS-u Łódź od których otrzymał pamiątkowy puchar i flagę ze swoją podobizną. Koszulkę reprezentacji Polski wręczył także były prezes Igloopolu Dębica Stanisław Baczyński m.in. dzięki któremu nastoletni Rafał ruszył z Uherzec w piłkarski świat. Oby Szarotka w przyszłości doczekała się równie utalentowanego piłkarza, który sławiłby nasz klub w Polsce.